Sverige

Nu är vi tillbaka på svensk mark efter en jätte bra resa. Idag var sista dagen på Legoland men det betyder inte att den var utan dramatik.
När vi kom fram till Legoland upptäckte jag att båtbiljetten var borta. Jag älgar till bilen för att kolla igen väskorna, men den är borta. Killarna och Fredrik går in under tiden för att få ut lite av Legoland under den tiden. Eftersom biljetten är borta ringer jag till sembo för att be om hjälp. Där får jag mina uppgifter för att logga in och hämta biljetterna. Nu kommer nästa problem, jag har varken internet eller skrivare. Jag går till legolands information och får hjälp av dessa fantastiska människor som skriver ut vår biljett, vi kan komma hem igen.
Igår kom vi även på att vi inte hade något boende inatt när vi kommer till Göteborg kl 23:15 och jag inte orkar köra hela natten. Jag ringer till Scandic vi brukar bo på och får ett rum, lite dyrare men det är ett rum. Det är även lyxigare men vi vet inte riktigt hur vilket blev en positiv överraskning nu när vi kom. En dubbelsäng, en bäddsoffa för killarna, kaffe på rummet, ett stort badrum, större fönster, fräschare, ja allt var mycket bättre än vi är vana vid.

Lägger upp de två bilder jag tagit idag.

20120628-002954.jpg
Legopommes

20120628-003045.jpg
Vårt rum