Idag var det meningen att Fredrik och Victor skulle cykla 9 km banan på Muskötrampet. Men Fredrik och pappa var tvungna att åka till Strängnäs med båtmotorn så Vicke blev ledsen. Efter en del bråk och tandagnissel så bestämdes att Emil och Victor skulle cykla själva. Tiden gick ut så de fick cykla 13 km loppet till bruket istället för Hyttan. Vi kom fram till att det var en bättre rutt eftersom det är mindre backar och mindre trafik.
Killarna är redo för att cykla.
Starten går när som helst, och killarna är super taggade att åka och göra sitt bästa.
Jag och mamma åkte med bilen efter för att se till att allt går bra och fungera som vätskekontroller.
De var jätte duktiga och cyklade på i en rasande fart och vi behövde aldrig vänta länge på att de skulle komma.
Nere vid Bruket var det vändning och killarna fick en micro paus med godispåfyllning så de skulle orka att cykla tillbaka.
Victor kommer till Bruket.
Emil kommer till Bruket.
På tillbakavägen var det lite misströstan och gnäll men båda killarna kom i mål på den fantastiska tiden av exakt en timme. Det inkluderade ca 15 min paus vid frågor och vätskepåfyllning.
Victor kommer stolt som en tupp in i mål.
Även Emil kommer in stolt i mål, han har kämpat på bra och cyklat på den lilla ihopfällbara campingcykeln.
De fick varsin plackett och sedan drogs tre vinnare som svarat alla rätt på frågesporten, Emil tillhörde en av de sex som var med i dragningen. Tyvärr vann han inte men alla barn som inte fått något pris fick varsin daimstrut så de var glada ändå.
Vi är så stolta över våra killar som faktiskt lyckades cykla hela sträckan och på en bra tid dessutom.





