Chockerande

Idag när vi kom tillbaka till Muskö hade Wirre och Patrik redan kommit. När vi kom lämnade Linus över ett kort till oss. Jag var helt övertygad om att servar inbjudan till deras bröllop så när jag öppnade blev jag jätte förvånad när jag möts av texten ”Vi har gift oss”.
De valde att gifta sig med endast barnen i nynäs stadshus för att sedan ha fest den 11 augusti här ute på Muskö i hembygsdgården.
Blir så glad för dem och de var så fina och såg så lyckliga ut.

Ett stort grattis herr och fru Sundmark!

Aj aj aj

Visst var det öroninflammation jag dragit på mig, riktigt skoj så här på semestern. Det göt ont och jag har lock nästan hela tiden. Idag när vi var hemma och hämtade räkningar, tittade till huset och hämtade lite annat passade jag på att hämta min buff. Så nu ligger jag i husvagnen och är så här vacker.

20120724-162411.jpg

Handens närakut

Då var det min tur att uppsöka läkaren. Har dragit på mig en riktigt skön öroninflammation, eller skön och skön… Har knappt sovit något inatt för att jag haft så ont. Nu har jag smärtlindring och ligger i husvagnen för att undvika blåsten, hoppas jag får något spännande så det ger sig fots. Så typiskt!

Semester

Nu är det semester för oss som alla redan vet, som vi har längtat efter den i år. Det är första året på länge för mig med semester, jag har ju pluggat de senaste åren.
Vi åkte ut till Muskö i söndags eftersom killarna var dåliga väntade vimsige extra, men nu är vi här. Vi har haft bra väder mestadels och jag hoppas det fortsätter på det viset resten av semestern.

Mer halsfluss

Nu är även Emil dålig, han har haft över 39 graders feber och ont i halsen så jag åkte ner och hämtade ut hans recept också. Vet inte om det är halsfluss men eftersom våra barn aldrig får penicillin så tycker jag att han kan få den här kuren. Det är inte så att vi överdoserar på något sätt, kan inte ens minnas när killarna fick det senast.

Det bästa med dagen som julrätt fredagen den 13:e är att nu har vi gått på semester. Det firar vi med att grilla vårt favorit kött, fläskfilé från Jensens biffhus, mums.
Vi tänkte åka ut till Muskö så fort som killarna orkar men tidigast på söndag, vi hinner ha vår semester där ute ändå. Det vi håller våra tummar för nu är att vi andra ska hålla oss friska, men jag har lite ont i halsen och är väldigt snorig. Jag tror dock att det är ett virus på mig för jag har haft blåsor på sidan av tungan och jag har inte någon feber.

Nu ska vi njuta av vår ledighet.

Halsfluss

Idag har jag varit med Vicke hos läkaren och fick konstaterat att det var streptokocker. Så han fick penicillin och jag lyckades även få till Mille som börjar känna sig dålig. Han har feber och ont i halsen, eftersom vi ska till muskö och det är helg snart fick vi till honom. Få se om jag hämtar ut det imorgon eller om han mår bättre.

Mammas stora hjärta

Det gör verkligen ont i mitt hjärta att lämna Vicke hemma idag med 39 graders feber. Men efter en Ipren mådde han bättre. Jag har ringt flera gånger för att höra hur han mår och Fredrik gick hem och åt lunch med honom och gick ut med Nelle.
Det kändes bra så jag jobbade vidare.
När jag sedan kom hem hade han 40 graders feber och var riktigt dålig, ont i halsen och kroppen. Han fick en ny Ipren som tog lite längre tid att verka, men nu har han svettats massor och mår mycket bättre med en feber på ”bara” 38 grader.
Vi misstänker halsfluss trots att han inte har några halsmandlar, har kollat upp det och det är fullt möjligt. Om han har lika ont och låter lika grötig så ska vi åka till läkaren. Fredrik jobbar hemifrån och bokar tid så jag kan åka dit med honom på min rast, jag öppnar så jag slutar tidigt imorgon som tur är.

Nu håller vi tummarna att han blir frisk till år semester och aktiv andra håller oss friska.

Vi lever…

men är sjukt sega. Det var så skönt att ha semester att det är svårt att komma tillbaka till verkligheten igen. Som tur är har jag det lugnt på jobbet, men det går tyvärr inte att säga detsamma om Fredriks jobb.

I helgen var vi på muskö, vi kom bara hem för att packa om. Där hade vi en trevlig förtältsfest med våra grannar (Wirre och Patrik) och resten av helgen byggde vi staket. Det tar lite tid men det kommer att bli super bra.